SAMSUN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ANAKENT TURİZM

Çakallı Taşhan Restoran


Samsun Çakallı Taşhan Restoran Samsun‘un Kavak ilçesinde Anadolu Selçuklu Devleti Padişahı 2. Gıyaseddin Keyhüsrev döneminde yapılan İpek Yolu üzerindeki 800 yıllık Çakallı Han restorasyon görüp restoran haline geldi.

Eski Ankara-Samsun yolu üzerinde Çakallı mevkiinde bulunan Samsun Çakallı Taşhan Restoran’ın Selçuklu yapısı olduğu anlaşılmaktadır ve günümüze dek hala ayakta kalmayı başarmıştır. Yapılan araştırmalara göre 13.yy Selçuklu eseri olduğu anlaşılmıştır. Günümüzden 800 yıl öncesine aittir. Tarihsel kaynaklarda Taşhan, Çakallı kervansarayı gibi isimlerle söz edilmektedir.

Çakallı Köyü içerisinde eski Ankara yolu yakınında bir handır. Tarihi hakkında bilgi yoktur. Giriş kapısı yanlarındaki taşlar süslemeli yan taraftaki kemerler ise halk arasında söngürtlü taş denilen taslardan yapılmış ancak bu yörede bu taşlardan bulunmamaktadır. Nereden geldiği merak konusu olup, büyük kemer tahminen 10/12 metre kadar yükseklikte yanlardaki kemerler ise tahminen 4,5 metredir. Üst taraftan yağmur suları akmaya başladığından taşlarda siyahlaşma olmuş. Yanlarda 12 adet sağda 12 adet solda olmak üzere 24 adet küçük bölmeler vardır.

Bu hanın giriş kapısı üzerinde şöyle bir yazı yazıldığı söylenmektedir. “Yedi sefer yıkılsam yapılacak gücüm karşımın karşısında saklı” diye yazarmış.

Günümüzde ise Samsun Valiliği ve Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı tarafından restore edilerek menemen, kaz tiridi ve gözleme gibi yiyeceklerin de sunulduğu restoran olarak Samsun Anakent Turizm ve Ltd. Şti. tarafından işletilmeye başlanmıştır.


Adres: Çakalı Mah., Çakalık köyü yolu., 55850 Kavak/Samsun

Telefon: 0(362) 751 6171

E-Posta: cakallitashan@samsunanakent.com